Poradnik przedsiębiorcy – miejsce prowadzenia działalności gospodarczej

hale-blaszane

Zakładając własny biznes, często stajemy przed pytaniem, gdzie umiejscowimy siedzibę naszej firmy. W bardzo wielu przypadkach główną kwaterę naszego startującego przedsiębiorstwa lokalizujemy pod adresem naszego miejsca zamieszkania. Jest to bardzo popularne działanie, zwłaszcza w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej.

Bardzo często okazuje się, że działalność faktycznie prowadzona jest z domu i to on jest główną bazą wypadową, gdy oferujemy różnego rodzaju usługi mobilne, takie jak np. serwis komputerowy z dojazdem do klienta. Dotyczy to również różnorakich usług związanych z wolnymi zawodami, gdzie dzięki pracy zdalnej kontakt z klientem utrzymujemy przez telefon czy internet. Miejsce wykonywania działalności schodzi w takim wypadku na plan dalszy, gdyż różne zlecenia, wiążące się z wykonywaniem projektów na komputerze, możemy wykonywać z każdego, dowolnego miejsca na świecie. W lecie, przy dobrej pogodzie może to być pobliski park lub plaża, a gdy aura nas nie rozpieszcza – możemy zawsze zaszyć się w jakiejś kameralnej kafejce i tam przy filiżance kawy pracować nad swoim projektem. Od jakiegoś czasu jest to bardzo powszechny trend, na który niewątpliwy wpływ miała popularyzacja masowego dostępu do sieci internetowej.

Dla wielu małych, jednoosobowych przedsiębiorstw możliwość działalności z domu to przysłowiowe „być albo nie być”. Wysokie koszty prowadzenia biznesu w Polsce, w dużym stopniu zmniejszają dynamikę i ograniczają rozwój młodej firmy. Dodatkowy koszt w postaci czynszu i opłat za dodatkowe „miejsce prowadzenia działalności” są niestety dla niektórych początkujących przedsiębiorców nie do przeskoczenia.

Niektóre gałęzie usług, zwłaszcza te wymagające kontaktu z klientem i dobrej lokalizacji, nie mogą się niestety obejść bez odpowiedniego lokalu. Podobna sytuacja dotyczy również firm zajmujących się produkcją, od niewielkich warsztatów rzemieślniczych po większe manufaktury – tu potrzebne są zazwyczaj większe, odpowiednio przystosowane przestrzenie, których nie znajdziemy w naszym domu czy mieszkaniu. Wielu przedsiębiorców na początku swojej drogi korzysta z tańszych niż normalne lokale rozwiązań, takich jak np. hale blaszane i stalowe oraz pawilony handlowe wykonywane na zamówienie. Oczywiście w większości wypadków przedsiębiorcy starają się wynająć miejsce tego typu w interesującej ich lokalizacji, jednak nie zawsze jest to możliwe i często zmuszeni są do korekty swoich biznesowych planów lub postawienia lokalu usługowego w wybranym miejscu od zera.