O co chodzi z tą fiskalizacją?

money-621349_1280

Praktycznie każdy z nas jest świadomy istnienia kas fiskalnych. Służą one do ewidencjonowania wszystkich transakcji sprzedaży produktów i usług Klientom danej firmy. Wężem podczas wbrew pozorom, to urządzenie nie jest gotowe do działania tuż po zakupie i musimy poddać je procesowi fiskalizacji. Na czym on polega i co umożliwia? Pozwólcie, że wam to wyjaśnimy!

Fiskalizacja?

Fiskalizacja jest procesem, w którym pamięć fiskalna urządzenia ewidencjonującego zostanie przestawiona z trybu szkoleniowego na tryb fiskalny. Właśnie od tego momentu wszystkie transakcje są zapisywanie na module pamięci fiskalnej. Jest to proces niezbędny do rozpoczęcia wykorzystywania naszego urządzenia w sprzedaży. Wykonuje się go jednorazowo, poprzez zsynchronizowanie modułu fiskalnego z pamięcią fiskalną, a ostatecznym krokiem jest wydrukowanie portu naszego pierwszego raportu dobowego.

Jak to zrobić?

W waszych głowach mogło się narodzić pytanie: jak to zrobić samemu? Otóż gdybyście to zrobili we własnym zakresie… popełnilibyście bardzo poważne wykroczenie skarbowe! Zgodnie z obowiązującymi rozporządzeniami proces fiskalizacji może przeprowadzić jedynie pracownik serwisu kas fiskalnych posiadających odpowiednie uprawnienia. Wpierw wprowadza on wszystkie kluczowe dane takie jak informacje o firmie czy jej bazę sprzedawanych towarów, czy usług. Następnie dochodzi do faktycznego procesu fiskalizacji, w którym nie odgrywamy praktycznie żadnej roli! Oczywiście słowo praktycznie jest tu kluczem, gdyż naszym jedynym i absolutnie najważniejszym zadaniem jest poprawne podanie numeru NIP. Nie warto się pomylić, gdyż raz zapisany numer jest już nie do zmienienia, chyba że chcemy wymieniać cały moduł fiskalny, co oczywiście kosztuje.

Czy to koniec?

Więc wasza kasa została zfiskalizowana! To jednak nie koniec naszej pracy, gdyż od momentu zakończenia całej procedury, mamy dokładnie siedem dni na zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Urzędu Skarbowego. Po tym fakcie otrzymamy od tej placówki o nadaniu numeru ewidencyjnego. Co musimy z nim zrobić? Zgodnie z prawem musimy go nanieść na nasze urządzenie w sposób trwały. To czy zdecydujemy się na wygrawerowanie, naklejkę, czy zwykłe napisanie tego przy pomocy niezmywalnego markera, zależy wyłącznie od nas.

Podsumowanie

Fiskalizacja kasy jest całkowicie kluczowym elementem rozpoczynania swojej działalności gospodarczej. Gdybyśmy tego nie zrobili, żadna z transakcji, którą wprowadzilibyśmy na kasie w trybie szkoleniowym, nie byłaby zapisana. Jest to świetna okazja do zaznajomienia się z tym, jak działa nasza kasa i jak wykonywać poszczególne operacje. Jednak ile można trenować? Czas na fiskalizację i zarabianie prawdziwych pieniędzy!

Wszystko na temat fiskalizacji przeczytasz na https://mojanowoczesnafirma.pl/category/fiskalizacja/