Najważniejsze dolary świata

Jedne waluty warte są więcej od innych – i to nie tylko pod względem wartości w przeliczeniu na złotówki. Bardzo ważne jest także spojrzenie na konkretne jednostki monetarne w kontekście udziału w światowej gospodarce czy pod względem terytoriów, na których obowiązują. Poniżej przyjrzymy się trzem różnym dolarom, które w obecnych czasach mają największe znaczenie na świecie.

Dolary amerykańskie (USD)

Waluta wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych to nie tylko najistotniejsze dolary, ale też najważniejsza jednostka pieniężna na świecie. Charakterystyczne, zielone banknoty są oficjalnymi środkami płatniczymi nie tylko w kraju bielika, ale też w kilkunastu innych państwach na całym świecie: w Bonaire, Ekwadorze, Marianach Północnych, Mikronezji, Panamie, Portoryko, Sabie, Salwadorze, Sint Eustatius, Timorze Wschodnim, na Wyspach Marshalla oraz w Zimbabwe.

Dolary amerykańskie mają spore znaczenie dla światowej gospodarki, dlatego też zaliczane są do tzw. walut twardych, czyli takich, które można spotkać w zasadzie we wszystkich punktach wymiany na całym świecie. Pierwsza moneta tej waluty została wyemitowana w 1794 roku. Na awersach każdego nominału umieszczono ważne postaci z historii Stanów Zjednoczonych, natomiast na rewersach widnieją charakterystyczne budowle i inne symbole kraju.

Dolary kanadyjskie (CAD)

Pieniądz państwa syropu klonowego wzorowany jest na walucie południowego sąsiada, jednak mimo to jest na swój sposób unikalny. Pierwsze dolary kanadyjskie zostały wypuszczone do obiegu w 1817 roku, jednak na początku nie były uznawane za oficjalny środek płatniczy na całym terytorium państwa.

Chociaż monety CAD są całkiem podobne do amerykańskich, to zupełnie inaczej jest w przypadku banknotów. Jako nieliczne na świecie są one wykonane nie z papieru, lecz z tworzywa sztucznego – polimeru. Surowiec ten sprawia, że pieniądze są niezwykle wytrzymałe na uszkodzenia i działanie wszelkich czynników.

Obecnie kurs dolara kanadyjskiego to ok. 2,85 zł, a więc prawie 25% mniej niż waluty Stanów Zjednoczonych. Awersy wszystkich nominałów zostały ozdobione wizerunkami ważnych osobistości, natomiast na rewersach umieszczono przede wszystkim architektoniczne i naturalne bogactwa Kanady.

Dolary australijskie (AUD)

Pieniądz lądu kangurów powstała dopiero w 1966 roku, ale od samego początku jest jedną z najczęściej wymienianych walut na świecie, zaraz przy dolarze amerykańskim, euro, funcie brytyjskim i japońskim jenie. Dolar popularny jest przede wszystkim ze względu na wysoką stabilność polityczną i gospodarczą Australii. Obecna wartość AUD to około 2,75 zł, jest więc całkiem zbliżona do kursu dolara kanadyjskiego.

Waluta obowiązuje nie tylko na wspomnianym kontynencie, lecz stanowi oficjalny środek płatniczy także w Kiribati, Nauru i Tuvalu.

Podsumowanie

Pieniądze amerykańskie, australijskie i kanadyjskie to najważniejsze dolary na świecie. Mają one swój udział w globalnej gospodarce, dlatego warto znać podstawowe informacje na ich temat.

 

Sprawdź aktualne kursy dolarów na https://www.dobrykantor.pl/kalkulator-walut.html