Monitoring gps – czy jest potrzebny?

Oprogramowania do monitoringu gps najczęściej używa się przy zarządzaniu flota samochodową. Dzięki niemu możemy śledzić bieżące położenie każdego z pojazdów. Dostajemy również informację na temat czasu pracy kierowcy, zużyciu paliwa pojazdów i ustalonych nowych trasach na podstawie historii przejazdów. Gdzie zatem monitoring gps może przynieść wymierne korzyści?

Co to jest monitoring gps?

Polega głównie na śledzeniu aktualnego położenia wszystkich pojazdów. Coraz częściej używa się takiego oprogramowania w aplikacjach na urządzeniach mobilnych, co zdecydowanie ułatwia korzystanie z nich. Do jego głównych funkcji, oprócz monitorowania położenia, należy również rejestracja czasu pracy samochodu i jego kierowcy, ilość i długość przerw podczas jazdy, a nawet zużycie paliwa. Te wszystkie informacje program zbiera, przechowuje i wysyła w postaci raportów do fleet managera. Jest to nowa funkcja, wykorzystywana głównie właśnie podczas zarządzania flotą – dbanie o dobry stan techniczny pojazdów, kontrolowanie zużycia paliwa, rozliczanie kierowców z ich pracy oraz ustalanie tras pojazdów, również na podstawie poprzednich przejazdów.

Czym jest flota samochodowa?

Są to wszystkie pojazdy należący do danej firmy lub przez nią wynajmowane. Zazwyczaj wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje: flota osobowa, składająca się z samochodów osobowych oraz tabor ciężarowy, złożony z pojazdów o większych gabarytach. Przykłady obu typów można znaleźć wszędzie, od sieci taksówek, firm przewozowych, samochodów policji i służby zdrowia, po większe ciężarówki towarowe, a nawet pociągi. Z floty ciężarowej korzystają zazwyczaj większe firmy transportowe, które działają w całym kraju lub również za granicą.

Jakie są korzyści monitoringu gps?

Dzięki dobremu oprogramowaniu do monitoringu gps (polecamy sprawdzić np. oprogramowanie Verizon Connect) i kompetentnemu fleet managerowi firma może wiele zyskać. Sama flota samochodowa jest przydatnym wynalazkiem i dla wielu firm nawet obowiązkowym. W przypadku dużych zakładów flota samochodowa może stanowić premię dla pracowników i świadczyć o wysokim statusie firmy. Jest to również sposób reklamy, dzięki odpowiedniemu oznaczeniu pojazdów. Dzięki analizie historii przejazdów możemy dobierać inne trasy, skracając czas pracy oraz wybrać najkorzystniejszą drogę. Łatwiej jest również rozliczać się z pracownikiem. Niektóre oprogramowania oferują również możliwość sprawdzenia stylu jazdy kierowcy.

Podsumowanie

Dzięki monitoringowi gps możemy zwiększyć efektywność naszej floty, więc i całej firmy. Monitorujemy przebieg i skuteczność transportów oraz możemy skupić się również na kontakcie z klientem.