Kto może założyć skład celny? Jakie są wytyczne?

ikea-2714998_960_720

Jak wiadomo – w Polsce, a więc w kraju należącym do Wspólnoty Europejskiej – możemy rozróżnić dwa typy składów celnych. Są to składy publiczne, czyli takie, w których każdy może składować swoje towary po wcześniejszym zgłoszeniu takiej chęci, oraz składy prywatne, które prowadzić mogą osoby posiadające odpowiednie do tego zezwolenia. Wtedy takie osoby zarządzają składem oraz jego zawartością.

skład celnyDecydując się na swój własny skład celny, musimy brać pod uwagę fakt, że przed jego założeniem trzeba liczyć się z szeregiem formalności, jakie stawiają przed nami przepisy. Warto zapoznać się ze ścieżką prowadzącą od chęci posiadania własnego składu, aż do uzyskania go. Trzeba znać punkty, jakie należy spełniać, aby móc starać się o swój własny skład celny.

 

  1. Aby założyć swój własny skład celny, trzeba posiadać swoją siedzibę na terenie Unii Europejskiej.
  2. Ponadto nie można mieć na swoim koncie żadnych przewinień ściganych przez zapisy prawa celnego i podatkowego. Wszelkie informacje o niekaralności powinny znaleźć się w dokumentach, które składa się w celu uzyskania pozwolenia na prowadzenie składu (wnioski).
  3. Ktoś, kto chce założyć własny skład, nie może zalegać z żadnymi płatnościami o charakterze celnym oraz podatkowym wobec urzędu skarbowego.
  4. Wobec kandydata nie może być prowadzone postępowanie ani egzekucyjne, ani upadłościowe.
  5. Wnioskodawca ponadto musi mieć wzorową historię swojej działalności związanej z przywozem i wywozem towarów. Niedopuszczalne są żadne zaniedbania na tle prawa celnego lub podatkowego.

konsekwencje prawne skład celnyW żadnym z tych wypadków prawdy nie da się ukryć, bowiem wszystkie dane zostaną skrupulatnie zweryfikowane w informatycznym systemie ministerstw. Organy zajmujące się udzielaniem pozwoleń na prowadzenie własnego składu celnego odpowiadają za to, aby nie zostały złamane żadne przepisy prawa celnego ani podatkowego. Chcąc zachować ustanowione przez Unijny Kodeks Celny standardy, rzetelnie prowadzą tego typu sprawy. Uzyskanie praw do założenia składu nie jest, wbrew pozorom, łatwym przedsięwzięciem głównie ze względu na szereg zapisów i daleko idące formalności oraz zasady, które trzeba spełnić.