Korona norweska – co warto o niej wiedzieć?

Stos srebrnych monet stojący na banknotach

Obecna waluta krainy fiordów zdecydowanie nie należy do najstarszych na świecie, jednak mimo tego posiada ona całkiem ciekawą historię, i co więcej – od jakiegoś czasu cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jeśli Ciebie również ciekawi korona norweska, najważniejsze fakty na jej temat poznasz w poniższym artykule.

Podstawowe informacje

Kilka stosów monet na czarnym stoleKorona norweska – o międzynarodowym symbolu NOK – jest walutą, która obowiązuje zarówno w kontynentalnej części Norwegii, jak i na jej terytoriach zależnych – Ziemi Królowej Maud, Wyspie Piotra I, Wyspie Bouveta, Jan Mayenie, i Svalbardzie. Popularnym skrótem na określenie korony norweskiej jest kr, który najczęściej ujrzymy przy okazji dokonywania zakupów. Jedna korona (podobnie jak większość innych walut) dzieli się na mniejsze jednostki – øre, które od 2012 funkcjonują wyłącznie w formie elektronicznej.

Monety i banknoty norweskie

W norweskich banknotach i monetach ewidentnie czuć skandynawskiego ducha – na każdym nominale zaprezentowana została cząstka historii lub przyrody kraju, które w najnowszym wydaniu prezentują się doskonale. Obecnie w obiegu znaleźć możemy monety: 10 i 20 kr, a także posiadające historyczny otwór na środku – 1 i 5 kr. Nominały banknotów wynoszą z kolei: 50, 100, 200, 500, a także 1000 koron.

Historia korony norweskiej

Norweska flaga przyczepionana poręczach na pomoście, w tle jezioro oraz pagórkiPoczątki norweskich koron sięgają roku 1875, kiedy to Norwegia dołączyła do tworzonej przez Szwecję i Danię Skandynawskiej Unii Monetarnej. Porozumienie wymagało ujednolicenia systemów monetarnych na terenie całej Skandynawii, dlatego wzorując się na pozostałych dwóch państwach, Norwegia wprowadziła w obieg korony, które zastąpiły jej dotychczasową walutę – speciedalera. Wszystkie trzy waluty wymienialne były na złoto, nawet pomimo licznych kryzysów finansowych na przełomie XIX i XX wieku.

Unia ostatecznie rozpadła się w roku 1914, ulegając wpływowi I wojny światowej. Wszystkie trzy państwa członkowskie – Dania, Norwegia i Szwecja – zdecydowały się zachować obowiązujące waluty. Po tym czasie, los norweskiej korony nie był jednak łaskawy. Podczas II wojny światowej została ona powiązana z walutą okupantów – niemiecką marką, a sam bank narodowy ewakuowany został do Wielkiej Brytanii, gdzie nie przestawał emisji koron.

Po wyzwoleniu, i aż do lat 70. – korona norweska była dość stabilna, jednak kolejne 20-lecie wiązało się z licznymi dewaluacjami na rynku. Lata 90. przyniosły Norwegii krótkotrwałe powiązanie jej waluty z Europejską Jednostką Walutową, a także zdecydowane odseparowanie się od Unii Europejskiej. Obecnie kurs korony norweskiej mocno zależy od wartości ropy naftowej.

Podsumowanie

Norweska waluta posiada bogatą historię, która tylko podkreśla jej skandynawski charakter. Jak wartość korony będzie kształtować się w przyszłości, jeśli wydobycie paliw kopalnych będzie ograniczone? Tego jeszcze nie wiemy, ale to kolejny powód, by śledzić jej kurs!

 

Sprawdź aktualny kurs NOK na: https://nordiqa.com/kurs-nok.html