Headhunter – czym się zajmuje?

Headhunter

Współczesny rynek pracy przeszedł przez poważną rewolucję. Do przeszłości odchodzą czasy, w których tylko potencjalny pracownik musiał się starać o swoje stanowisko. Obecnie, to pracodawcy coraz częściej wykonują pierwszy krok i to z ich inicjatywy wychodzi kontakt z kandydatami. Pośrednikami w tym procesie są tak zwani headhunterzy. Kim jest taka osoba i czym się zajmuje?

Kim jest headhunter?

Headhunter lub tłumacząc na język polski „łowca głów”, to człowiek, którego zadaniem jest znajdywanie odpowiednich kandydatów na stanowisko pracy oferowane przez klienta firmy. Dodatkowo, headhunter nawiązuje z taką osobą kontakt i przekonuje ją do podjęcia stanowiska albo jeżeli jest to konieczne — zmiany pracodawcy. Headhunterzy są najczęściej zatrudnieni przez firmy rekrutacyjne lub pracują jako freelancerzy, łowiący pracowników na zlecenie firm, takich jak Lobo HR https://lobohr.pl/panel-klienta/

Headhunter to specjalista

Bardzo rzadko profesjonalny headhunter będzie rekrutował kandydatów dla każdej branży. Najlepsi przedstawiciele tego biznesu zwykle specjalizują w konkretnej gałęzi biznesu. Wymaga tego przede wszystkim koszt usługi, jako że nie jest to najtańsza opcja poszukiwania pracownika. Headhunting jest pracą bardzo dyskretną, a osoba pracująca na tym stanowisku nie może doprowadzić do wycieku informacji o tym, że pracownik pracujący w firmie X, jest właśnie rekrutowany do firmy Y.

Skomplikowany proces

Podczas poszukiwania odpowiedniego pracownika, łowca głów korzysta ze swoich nabytych przez lata umiejętności, ale również swoich kontaktów, kreatywności, kontaktów i swojego sprytu, jako że znalezienie i dotarcie do kandydatów nie jest wcale takie proste. Najlepszym kanałem są oczywiście internetowe portale społecznościowe, które znacznie ułatwiają bezpośrednie relacje.

Najczęściej korzystającymi z usług łowców głów, są duże firmy, poszukujące pracowników na stanowiska mocno specjalistyczne. Powodów może być sporo, jednak najważniejszymi z nich są oszczędność czasu i często brak struktur HR w szeregach firm. Dlatego też poszukiwanie pracowników oddaje się ludziom, którzy są w stanie wyłowić najlepsze talenty. Kto wie może i my dostaniemy niedługo telefon od headhuntera?