Dom czy mieszkanie – która opcja będzie lepsza?

projekt domu na osiedlu nowe banino

Kiedy tylko przychodzi taki czas w życiu człowieka, że wyprowadza się od rodziców i chce rozpocząć dorosłe życie we własnym gniazdku, nadchodzą problemy i dylematy. Skąd bowiem wiedzieć, czy lepszy dla nas będzie dom czy po prostu mieszkanie?

Nie da się ukryć, że dylemat związany z wyborem pomiędzy domem a mieszkaniem może zabrać nam sporo czasu oraz energii. Jest jednak na to sposób. Wystarczy zastanowić się nad głównymi kwestiami, jakie będą nas interesowały zarówno podczas kupna lokum, jak i podczas życia w nim. Dziś zastanowimy się nad nimi i postaramy się odpowiedzieć na to trudne pytanie: dom czy mieszkanie?

Kwestia ceny naszego przyszłego gniazdka to jedna z najważniejszych spraw, jakie bierzemy pod uwagę, chcąc kupić nieruchomość. Nie chcemy przecież przepłacać za słabą lokalizację, kiepskie warunki czy mały metraż. O ile ceny mieszkań i domów są porównywalne, o tyle powyższe czynniki już nie do końca i różnią się między sobą diametralnie w kontekście tych dwóch rodzajów lokali.

Może zainteresuje Cię mieszkanie w Trójmieście na osiedlu Nowe Banino? Sprawdź ofertę dewelopera Dom Moich Marzeń!

Jeśli chodzi o lokalizację, mieszkania zazwyczaj ulokowane są pośród innych mieszkań – w blokach lub budynkach mieszkalnych w sercach dużych miast, co znacznie utrudnia życie. Domy natomiast gwarantują prywatność oraz pełną swobodę życiową, dają dostęp do natury i świeżego, zdrowego powietrza, nie rezygnując przy tym z dobrego skomunikowania z miastem i jego infrastrukturą.

Warto pamiętać również, że bardzo często mieszkania narażone są na problemy techniczne, przez co proces wprowadzania się trwa dłużej. Deweloper bowiem musi uzupełnić wszelkie niedobory i uszczerbki w mieszkaniu, zanim odda je do użytku. Domy najczęściej buduje się porządniej – to jest przy wykorzystaniu lepszych technologii, trwalszych i o zmniejszonym ryzyku psucia się. Dzięki temu możemy mieć pewność, że ryzyko przesunięcia daty odbioru domu jest niewielkie.

Dodatkowo trzeba wrócić uwagę na stosunek metrażu mieszkania oraz domu do ich cen. Nierzadko przecież jest tak, że 50-metrowe mieszkanie kosztuje tyle samo co 100-metrowy dom.