Dlaczego wybór dobrego fotela biurowego jest taki ważny?

Już od dłuższego czasu wiadomo, że siedzenie wbrew pozorom nie jest naturalną pozycją dla człowieka. Wielokrotnie potwierdzały to badania prowadzone przez naukowców: najkorzystniej dla naszych stawów oraz kręgosłupa jest wtedy, gdy stoimy, chodzimy lub leżymy. Osoby, które wiele czasu spędzają w pozycji siedzącej, często uskarżają się na ból w dolnej części pleców.

Niestety, żyjemy w czasach, kiedy w wielu sytuacjach musimy siedzieć przez długi czas. To nie tylko posiłki i rozmowy przy stole – w szkole czy na uczelni przez ponad pół dnia jesteśmy w pozycji siedzącej, a potem idziemy do pracy, gdzie na wielu stanowiskach (szczególnie biurowych) także siedzimy, wypełniając rozmaite papiery lub też pracując na komputerze.

Skoro więc jesteśmy już zmuszeni spędzać wiele czasu w siedzącej pozycji, dobrze jest zapewnić sobie warunki, w których nasz kręgosłup będzie obciążany jak najmniej. Zazwyczaj do biur czy pokojów uczniów kupujemy fotele biurowe. Są jednak lepsze i gorsze modele – oczywiście warto wybierać te pierwsze.

Dobry fotel biurowy ma tak zaprojektowane oparcie, aby kręgosłup układał się w kształt litery S. Często stosuje się poduszki na wysokości lędźwi oraz regulowane zagłówki. Ciekawym pomysłem są także kubełkowe siedziska. Warto pamiętać o tym, że siedząc powinniśmy mieć zgięte nogi pod kątem 90 stopni, jednocześnie trzymając stopy na podłodze.

Dobry fotel biurowy powinien być wykonany z materiałów o wysokiej jakości. Dominują więc przewiewne i lekkie pokrycia np. z bawełny. Niektórzy wybierają fotele skórzane – te są już cięższe i mniej oddychające, ale za to efektownie wyglądają, są trwałe i łatwo je utrzymać w czystości. Ważne, aby fotel odpowiadał naszym indywidualnym potrzebom i abyśmy byli z niego zadowoleni.

Siedzenie przez długi czas nie jest zdrowe dla człowieka. Jeśli już musimy to robić, warto wybrać fotel, który zapewni odpowiednią pozycję naszemu organizmowi, dzięki czemu nie będziemy się męczyć ani nadwyrężać naszych pleców. Po zakończeniu pracy pamiętajmy, że warto wyjść na dwór, pochodzić – spędzić trochę czasu w innej pozycji, niż siedząca.

Jeżeli dysponujesz większym budżetem i masz sporo miejsca w biurze czy pokoju, możesz rozważyć zakup fotela gamingowego. To świetna opcja dla tych, którzy siedzą przed komputerem wiele godzin w ciągu dnia. Takie fotele posiadają specjalne rozwiązania dedykowane m.in. graczom, dzięki którym kręgosłup się aż tak nie męczy. Dobre fotele gamingowe można kupić za ok. 500 złotych, czasem zdarzają się też promocje. Dobry model można znaleźć pod adresem https://multiglob.pl/product-pol-470-Fotel-biurowy-gamingowy-Racer-BIS-czarno-niebieski.html.