Co powinien posiadać każdy spawacz?

1_WAR1_4506971_1_

Każdy zawód charakteryzuje jakiś jego atrybut. Nauczyciel ma kredę oraz tablicę. Malarz ma pędzel. Hydraulika poznamy po kluczu francuskim, a piosenkarza po mikrofonie. Jak jednak sytuacja wygląda w przypadku spawacza?

Każdy spawacz z prawdziwego zdarzenia powinien posiadać odpowiednie wyposażenie, które będzie świadczyło o jego doświadczeniu i umiejętnościach. Sprzęt spawalniczy, jak powszechnie wiadomo, jest dość kosztowny, jednak wiele firm postanawia zainwestować w swoich pracowników, kupując całe osprzętowanie lub pokrywając część jego kosztów.

Co dokładnie powinno się znaleźć w ekwipunku spawacza? Czy jest to tylko spawarka i elektrody?

  1. Urządzenia spawające

Nietrudno sobie wyobrazić, że spawacz bez spawarki nie może istnieć. Jednak to, jaką spawarkę dany spawacz będzie posiadał, zależy od metody, jaką się posługuje i w jakiej się specjalizuje. Mamy zatem 3 podstawowe typy spawarek:

  • SPAWARKA TIG – wykorzystywana podczas spawania elektrodą nietopliwą,
  • SPAWARKA MIG/MAG – używana przy spawaniu w osłonie gazu,
  • SPAWARKA MMA – która służy do spawania metodą łukową elektroda otuloną.

Kiedy już znamy rodzaje spawarek, które mogą wejść w skład atrybutów spawacza, warto przejść dalej, a jeśli ich nie znasz to wszystko na temat urządzeń spawalniczych znajdziesz TUTAJ.

  1. Odzież ochronna

Każdy odpowiedzialny i rozsądny spawacz dba o zasady Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Nie wyobraża sobie wówczas spawania bez odpowiedniego odzienia ochronnego, dzięki któremu zapobiegnie przykrym w skutkach wypadkom. Warto pamiętać, że na spawaczy czyha wiele zagrożeń związanych z ich pracą. Do najgłówniejszych zaliczyć można: odpryski, poparzenia, porażenie prądem, napromieniowanie, a także zatrucie dymami spawalniczymi.

Aby uniknąć wszystkich z nich, spawacze wyposażeni są w następujące elementy odzieży ochronnej:

  • Kombinezon zakrywający całe ciało – chyba nie trzeba tłumaczyć jego zastosowania. Ma on za zadanie chronić całe ciało przed iskrami lecącymi z materiału spawanego.
  • Maska spawalnicza – maski tego typu wyposażone są w ciemne plastikowe osłony na oczy. Dzięki nim spawacz chroni swoje oczy nie tylko przed iskrami, ale również przed szkodliwym dla wzroku promieniowaniem.
  • Rękawice – ich obecność podczas spawania jest obowiązkowa. Chronią dłonie pracownika przed poparzeniami oraz lecącymi iskrami.
  • Obuwie – trwałe, acz wygodne. Buty spawacza powinny chronić jego stopy przed niebezpieczeństwami w postaci leżących na podłodze drutów czy gwoździ oraz przed iskrami. Nie powinny być one jednak zbyt ciężkie i niewygodne. Spawacz zazwyczaj podczas pracy stoi, a ponadto musi dźwigać ciężką spawarkę.

Wszystkie potrzebne materiały spawalnicze do kupienia na https://ekod.com.pl/oferta/materialy-spawalnicze/